msgbartop
Arama Motoru Optimizasyonu SEO Hakkında
msgbarbottom

07 Feb 17 2014-2015 Google Algoritma Güncellemeleri

Share on LinkedIn

RankBrain — 26 Ekim, 2015

Google, makina (otomatik) öğrenme yönteminin aylardır algoritmada yer aldığını ilan etti. Bu yöntemle kelime ve ifadeler sayılara çevrilerek anlamlandırılmakta.

Panda 4.2 (#28) — 17 Temmuz, 2015

Google aylarca süreceğini bildirdiği Panda veri güncellemesini ilan etti. İlk etkisi henüz belirsiz ve geniş bir algoritma güncellemesinden uzak olduğu tahmin ediliyor.

Kalite Güncellemesi — 3 Mayıs, 2015

Daha önce ‘Phantom 2’ olarak söz edilen ve geniş ölçekte sıralama değişikliğine sebep olduğu bir çok kişi tarafından bildirilen değişiklikleri, Google ‘kalite işaretleri’ni etkileyen temel bir algoritme değişikliği olarak dile getirmiştir. Bu güncelleme geniş çapta etkili olmasına rağmen, Google henüz bu güncellenen kalite işaretlerini açıklamamıştır.

Mobilegeddon Güncellemesi — Nisan 22, 2015

Google, mobil arama sonuçlarındaki sıralamaların mobil standartlara uygun siteler lehine 21 Nisan’dan itibaren değişeceğini duyurdu. Yani, cep telefonlarında yapılan arama sonuçlarında artık cep telefonlarında kullanıcıya rahat bir web tecrübesi sunan mobil tasarıma uygun sitelerin daha üst sıralara çıkması kolaylaştı.

İsimsiz Güncelleme — Şubat 4, 2015

Google resmen teyit etmese de, bir çok web yayıncısı ve arama sonuçları tarayıcısı, e-ticaret veya mobil kullanılabilirlik odaklı bir güncellemenin varlığını, arama sonuçlarındaki ciddi değişmelerle belirtmiştir. Konuyla ilgili İngilizce kaynaklar

Pigeon Genişliyor (UK, CA, AU) — Aralık 22, 2014

Pigeon algoritma güncellmesi İngiltere, Kanada ve Avustralya’ya uygulanmaya başladı. İlk güncelleme 2014 Temmuz’unda ABD’de teyit edilmiştir.

Penguin Everflux — Aralık 10, 2014

Bir Google temsilcisi Penguin algoritma güncellmesinin, arasıra yapılan güncellemelerden sürekli güncellemeler haline getirildiğini bildirmiştir.

Pirate 2.0 — Ekim 21, 2014

İlk DMC/Pirate güncellemesinden 2 yıl sonra, Google yeni bir güncellemeyle yazılım ve dijital medya hırsızlığıyla mücadeleyi yoğunlaştırmıştır. Bu güncelleme oldukça hedefli bir güncelleme olup, küçük sayıdada olsa bir çok sitenin sıralamalarında büyük düşüşe sebep olmuştur.

Comments are closed.

23 Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmir, Türkiye