msgbartop
Arama Motoru Optimizasyonu SEO Hakkında
msgbarbottom

09 Jan 15 Anahtar Kelime Araştırması

Share on LinkedIn

Herşey arama kutucuğuna yazılan kelimelerle başlar.

Arama pazarlaması alanında en önemli, değerli ve yüksek getirisi olan aktivite anahtar kelime araştırmasıdır. Doğru anahtar kelimelerle üst sıralarda yer almak websiteniz için yararlı olabileceği gibi zararlı da olabilir. Websiteniz için anahtar kelime çalışması yaparak pazarınızın talep gören anahtar kelimesini veya kelimelerini ortaya çıkarmak, aynı zamanda müşterinizi de iyi anlamanızı sağlar.

Aslolan sadece websitenize ziyaretçi çekmek değil, websitenize doğru kitleyi çekmektir.

Anahtar kelime araştırması ile talep değişimlerini, değişen pazar şartlarını öğrenebilir, web araştırmacılarının hangi içerikleri daha fazla aradıklarını görebilirsiniz. Pazarlama tarihinde tüketicilerin bu şekilde motivasyonlarını anlamak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Screen Shot 2015-01-09 at 20.34.09

Anahtar kelimenin değerini nasıl ölçeriz? 

Anahtar kelimenin websitenize olan değeri ne kadardır? Eğer online ayakkabı mağazanız varsa, “kahverengi ayakkabı” kelimelerini arayan ziyratçilerden mi daha fazla sipariş alırsınız “siyah bot” kelimelerini arayan ziyaretçilerden mi daha fazla sipariş alırsınız? Anahtar kelime araçlarından kimlerin hangi kelimeyi daha çok aradığını öğrenebiliriz. Ancak bu araçlar da doğrudan hangi anahtar kelimenin hangi ziyaretçiyi siteye çektiği bilgisini vermeyebilir. Anahtar kelimenin değerini anlamak için öncelikle websitemizi iyi tanımalı, bazı testler yapmalı ve bunları tekrarlayarak klasik pazarlama formülünü kullanmalıyız.

Bir anahtar kelimenin değerini anlama süreci:

Kendinize sorun…

Anahtar kelime websitenizin içeriği ile ilgili mi? Arama yapanlar bu kelimeyi aradıklarında, sizing websitenizde aradıkları içeriği bulabilecekler mi? Buldukları ile mutlu olacaklar mı? Bu ziyaretçi trafiği finansal bir getiri veya farklı bir amaç için sonuç sağlayacak mı? Bu sorulara cevabınız “evet” ise devam edin.

Bu terimi büyük arama motorlarında arayın…

Sizin anahtar kelimenizde şu anda hangi websitesinin yüksek sıralarda yer aldığını anlamak size rakibinizle ilgili değerli bir bilgi verir. Bu anahtar kelime araması için çıkan organic sonuçlarda yukarıda veya sağda herhangi bir reklam var mı? Eğer varsa bu rekabeti yüksek bir anahtar kelime olduğunu gösterir.

Anahtar kelimeniz için Google veya Bing gibi büyük arama motorlarında örnek reklam alın:

Eğer anahtar kelimeniz için websiteniz sıralamada yer almıyorsa, örnek reklam çalışması yaparak sonucu test edebilirsiniz. Google Adword’te “exact match” ve websitenizin ilgili sayfasını seçerek, izlenimleri takip edebilir, en az 2-3000 tıklama dönüşüm oranını izleyebilirsiniz.

Edindiğiniz data ile, her bir anahtar kelimenin değerini ölçün…

Örneğin reklam bulunan aramanız sayfanıza gelen 100 zirayetçiden 5.000 gösterim alıyorsa ve 3’ü 300 $ toplam kar getiriyorsa, bu anahtar kelime için bir ziyaretçi 3usd değer ediyor demektir. Bu 24 saat içerisindeki 5.000 gösterim 1. sıralama ile %18-36 arası tıklama oranı yaratabilir; bu da günde her biri 3 $ veya yılda 1-2 milyon $ değerinde 900-1800 ziyaret demektir. İşte bu yüzden iş çevreleri arama motoru pazarlamasını sever.

Arama motoru optimizasyonu sürekli test etmei deneme ve iyileştirme içerir. SEO genelde yüksek getiri yatırım kalemlerinden biri olsa da başarıyı ölçmek kritik öneme sahiptir ve ROI’de bunu SEO’da olduğu kadar açık bir şekilde yapamazsınız.

“Uzun Kuyruk” Anahtar Kelimesini Anlamak

Online ayakkabı mağazası örneğine dönecek olursak; “ayakkabı” kelimesinde 1. sırada yer almak güzel olurdu, ya da olmaz mıydı? Longtail-Graph

Tabii ki günde 5.000 ya da 500 arama yapılan anahtar kelimelerle uğraşmak güzel olurdu ancak gerçekte bu popüler arama terimleri, yapılan tüm aramaların %30’dan daha azını oluşturmaktadır. Kalan %70 ise uzun kuyruk anahtar kelime olarak adlandırılır. Uzun kuyruk günde birkaç kez yapılan benzersiz yüz milyonlarca aramayı içerir.

Arama motoru pazarlamacılarının aldığı bir diğer ders ise uzun kuyruk anahtar kelimenin daha iyi dönüş aldığıdır. Çünkü bu kelimeler insanları satın alma ve dönüşüm döngüsünde daha sonra yakalayabilirler. Bir kişi “ayakkabı” kelimesini arıyorsa, muhtemelen henüz satın almaya hazır değildir sadece tarama yapıyordur. Ancak “en ucuz 36 numara Nike” aramasını yapan biri cüzdanını çıkarmış, yanına koymuştur.

Arama talebi eğrisini anlamak oldukça önemlidir. Sağda örnek bir anahtar kelime talep eğrisini ele aldık. Az sayıda aranan kelimeyle az sayıda yapılan aramanın yüksek trafik getirdiğini görebilirsiniz.

dogs

Kaynaklar

Tüm bu anahtar kelime talebi ve yönlendirmelerini nereden öğrendik? Aşağıdaki listed bulunan araçlarla siz de anahtar kelime analizi yapabilirsiniz:

google-analyticsGoogle’s AdWords Keyword aracı SEO anahtar kelime analizi için başlangıç noktasıdır. Sadece anahtar kelime önermekle veya arama hacmi ile ilgili bilgi vermez, aynı zamanda bu anahtar kelimeler için kampanyanın maliyetini tahmin eder. Belirli bir anahtar kelime için arama hacmini öğrenmek istiyorsanız Match Type to [Exact] seçtiğinize emin olun ve Local Monthly Searches kısmına bakın. Sırlamanıza ve tıklama başı oranınıza göre, bu anahtar kelimeler için elde edilen ziyaretçi sayısı genelde düşük olacaktır.

Peki bu anahtar kelime ile başarı şansım ne kadardır?

Hangi anahtar kelimeyi hedefleyeceğini belirlemek için, sadece ona olan talebi anlamak yeterli değildir. Aynı zamanda sıralamayı elde etmek için çalışmak da gerekli. Eğer ilk 10 sıralamada büyük markalar yer alıyorsa ve siz daha yeni başlıyorsanız, bu seviyeye gelmek için çalışmanız yıllar sürebilir. Bu yüzden anahtar kelimenin önemini anlamanız kritiktir.

Comments are closed.

23 Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmir, Türkiye