msgbartop
Arama Motoru Optimizasyonu SEO Hakkında
msgbarbottom

26 Dec 14 Anahtar Kelime Kullanımı ve Hedefleme

Share on LinkedIn

Dil ve aramanın yapı taşları olan anahtar kelimeler arama sürecinin temelidir. Google gibi arama motorları yani bilgi edinme kaynakları anahtar kelimelere dayalıdır. Arama motorları anahtar kelimelerle takip ettikleri sayfaları tarayıp indekslerler. 25 milyardan fazla sayfa tek veritabanında yer almaktadır. Aynı zamanda arama motorlarında belirli anahtar kerime ve terimlere göre milyonlarca küçük veritabanları vardır. Tüm bunlar arama motorlarına daha fazla ve hızlı sonuç vermede yardımcı olur. Örneğin “çiçek” kelimesinde web sayfanızı sıralamada yükseltmek isterseniz, o sayfada bulunan ilgili içeriğin indekslenebilir olup olmadığı önemlidir.

steps-diagram

Anahtar Kelime Hakimiyeti

Arama motorları ile aramamızın amacı anahtar kelimelere dayanır. Örneğin bir arama yapıldığında, arama motoru arama kutusuna yazılan kelimelerle motordaki sayfaları eşleştirir. Doğru heceleme, büyük-küçük harf gibi diğer veriler de arama motoruna doğru sayfayı ve sırayı bulmada yardımcı olur.

Bunu başarmak için arama motorları anahtar kelimelerin sayfadaki kullanımını, ilgili olma durumunu ölçer. Bir sayfanın sıralamasını optimize etmenin en iyi yollarından biri anahtar kelimelerin başlık, metin ve meta very kısımlarında doğru kullanılmış olmasıdır.

Genel olarak ne kadar belirli anahtar kelimeler kullanırsanız o derecede sıralama şansınız artar.

Anahtar Kelimeyi Kötüye Kullanma

Bazen arama motorlarını etkilemek için anahtar kelimeler metin içerisinde, url içerisinde ve hemen hemen her yerde kullanılır. Ancak yanlış kullanım sitenize daha fazla zarar verir.

Başlarda arama motorları anahtar kelimelere, nasıl kullanıldıklarından daha fazla ağırlık veriyordu ancak artık nasıl kullanıldıklarını da bir insan kadar anlamasalar da daha iyi algılayabiliyorlar.

En iyi uygulama anahtar kelimeleri doğal ve stratejik olarak kullanmanızdır. Örneğin sayfanız “İzmir Saat Kulesi” anahtar kelimesini hedefliyorsa, İzmir Saat Kulesi ile ilgili içerik kullanmanız, Saat Kulesi’nin tarihi, çevresindeki konaklama imkanları gibi içeriklere de değinmeniz gerekebilir. Ancak “çiçek” ile ilgili bir sayfada “İzmir Saat Kulesi” anahtar kelimesini sürekli kullanırsanız, “İzmir Saat Kulesi” anahtar kelimesi ile sıralamada yükselmeye çalışmanız zor olacaktır.

Sayfa Optimizasyonu

That said, keyword usage and targeting are still a part of the search engines’ ranking algorithms, and we can leverage some effective “best practices” for keyword usage to help create pages that are close to “optimized.” Anahtar kelime ve hedefleme hala arama motoru optimizasyonunun en önemli parçasıdır. Kendi websiteniz ile ilgili olarak aşağıdakileri yapmanızı öneririz:

 • Anahtar kelimeyi en az 1 kez başlık etiketinde kullanın. Anahtar kelimeyi, başlık etiketine olabildiğinde yakın kullanmaya çalışın.
 • Bir kez sayfanın en üst kısmında kullanın.
 • En az 2-3 kez, farklı şekilleriyle metin içinde kullanın. Eğer uzun bir içerikse birkaç kez daha kullanabilirsiniz.
 • Sayfadaki bir görselin tanımında kullanın. Bu sadece web aramasında değil aynı zamanda görsel aramasında da trafik getirmede yardımcı olacaktır.
 • URL içinde de bir kez kullanın.
 • En az 1 kez meta tanım etiketinde kullanın. Meta tanım etiketi arama motorlarındaki sıralamalarda kullanılmasa da arama yapanları tıklamya teşvik edebilir.

Başlık Etiketleri

football-yahooİnternet sitenizdeki sayfaların başlık kısmı içeriği açıklayan şekilde ve düzgün olmalıdır. Bunun düzgün yapılandırılması kullanıcı deneyimi için ve SEO için önemlidir. Peki başlık etiketlerini arama motorları için nasıl optimize edebilirsiniz?

 • Uzunluğuna dikkat edin
 • Başlık sınırı 65 – 75 karakterdir. Daha fazlası Google’da gösterilmemektedir. Aynı zamanda sosyal ağlarda da bu şekildedir. Bu yüzden başlık etiketlerinizin bu sınırı geçmediğine emin olun.
 • Önemli anahtar kelimeleriniz içeriğinizin başlığına benzer olsun
 • Başlık ve önemli anahtar kelimeler birbiri ile bağlantılı olmalıdır. Sıralamada üst sıralarda yer alabilmeniz için bu önemlidir.
 • Başlığınızın anlamlı ve okunabilir olmasına dikkat edin
 • Başlık etiketiniz okunabilir şekilde ve anlamlı olmalıdır. Sitenize trafik çekebilmeniz için başlığın ilgi çekici olması gerekir. Bu aynı zamanda SEO açısından da etkilidir. 

football-google

 

Meta Etiketleri

meta-diagram

Meta Robots

Arama motorlarındaki örümceklerin hareketlerini kontrol etmek için meta robots etiketi kullanılır:

index/noindex – örümceklerin sayfayı endekslememesi için noindex etiketi kullanabilirsiniz, index kullanırsanız söz konusu sayfa örümcekler tarafından indexlenecektir. Sayfanın indekslenmesini istiyorsanız bu etiketi kullanmasanız da olur.

follow/nofollow – Bu etiketler ile örümceklere sayfada bulunan linkleri tarayıp taramamasına izin verebilirsiniz.

noarchive – sayfanızın önbelleklemesini istemiyorsanız noarchive etiketi kullanabilirsiniz

Meta Açıklama (Meta Description)

Meta açıklama etiketi – websitenizdeki sayfanın açıklama özetidir.

Arama motorları sıralama yaparken anahtar kelimelerden yararlanmak yerine, meta açıklama’yı kullanır. Arama motorları açıklama kısmınızın sadece 160 karakterli bölümünü içeriğinizden alıp sonuçlarda açıklama kısmında kullanır.

Meta Anahtar Kelimeler (Meta Keywords)

Bu anahtar kelimeler artık SEO’ya etki etmemektedir. Spam diyebileceğimiz internet siteleri çoğaldığı için arama motorları bu etiketlerden yararlanmıyorlar.

URL Yapısı

Kullanıcı ve SEO bakımından yüksek sıralamada yer alabilmeniz için doğru bir şekilde URL yapılandırmanız gerekmektedir. WordPress kullanıyorsanız, URL yapınızı bu şekilde ayarlamanız oldukça kolaydır, kalıcı bağlantılar kısmından ayar yapabilirsiniz.
url-google

 

Comments are closed.

23 Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmir, Türkiye