msgbartop
Arama Motoru Optimizasyonu SEO Hakkında
msgbarbottom

22 Feb 15 Arama Motorları Hakkında Mitler ve Yanılgılar

Share on LinkedIn

Geçtiğimiz yıllar içerisinde arama motorlarının nasıl çalıştığı ile ilgili birçok yanılgıya düşüldü. SEO’ya yeni başlayanlarda bu yanılgılar daha efektif nasıl sonuç alınır sorusunu daha da karmaşık hale getirdi. Bu bölümde arama motoru yanılgılarının arkasındaki gerçekleri açıklamaya çalıştık.

Arama Motoru Bildirimleri google-bunny

Klasik SEO zamanlarına yani 1990’ların sonunda optimizasyonun bir parçası olarak arama motorları submission form’ları kullanıyorlardı. Webmasterları ve site sahipleri sitelerini etiketleyip, istedikleri anahtar kelimelerde arama motorlarına sunuyorlardı. Bu girişten sonra botlar sayfaları tarıyor ve indexliyordu. Gayet basit bir SEO anlayışı…

Ancak ne yazık ki bu süreç iyi işleyemedi çünkü gelen taleplerin çoğu spam oluyordu, bu tecrübe tamamen taramaya dayalı arama motoru fikrine de yol açmış oldu. 2001’den bu yana, arama motoru talep formları işleyişini yitirdi, en iyi yol diğer sitelerden link kazanma yöntemi olmuş oldu. Bu yöntem sizin içeriğinizi arama motorunun doğal bir şekilde taramasını sağlar oldu.

Hala bazı arama motorları için submission form’lar bulabilirsiniz ( örneğin; Bing), ancak bunlar geçmişten kalan şeyler olmaktan öteye gitmiyor ve modern SEO’nun içerisinde yerleri yok diyebiliriz.

Meta Etiketleri

Bir zamanlar meta etiketleri SEO sürecinin önemli parçasıydı. Sıralamada yer almasını istediğiniz anahtar kelimelere sitenizde yer verdiğinizde, bu kelimeleri arayan kullanıcılar için siteniz sıralamada yükselebiliyordu ancak bu süreç çok uzun sürmedi ve tüm büyük arama motorları tarafından sıralamaya etki eden işaretler arasında yerini savdı.

Başlık etiketi, meta açıklama gibi diğer etiketler ise kaliteli SEO için önemli elemetlerdir. Tarayıcıların başarılı olması için meta robots etiketi oldukça önemlidir. Yani meta etiketleri anlamaya çalışırken artık SEO’nun merkezi olmadığını bilerek başlamanızı öneririz.

Anahtar Kelime Doldurma

Daha önce hiç spam gibi görünen bir sayfa gördünüz mü? Örneğin şunun gibi;

“İstanbul Pizza, İstanbul’daki en iyi ve ucuz pizzacıdır. En iyi ve ucuz pizza yemek istiyorsanız, hadi durmayın bu ucuz ve lezzetli en iyi ve ucuz İstanbul Pizza’yı hemen arayın ve siparişiniz verin!”

SEO’nun mitlerinden biri olan anahtar kelime doldurma miti şu şekildedir: “bir sayfadaki kelimeler, kullanılan anahtar kelimelere bölündüğünde” konsepti alaka ve sıralama hesaplamalarında kullanılır. Birçok SEO aracı bu konsepti, anahtar kelime yoğunluğunu önemli olarak alsa da, bu tamamen yanlıştır. Bu yüzden anahtar kelimeleri akıllıca ve mantıklı bir şekilde kullanmaya dikkat etmenizi öneririz. Fazladan 10 anahtar kelime değeri koymaya çalışmaktansa, spam olmadığınıza yönelik önemli bir kaynaktan link kazanmak daha değerlidir.

Ücretli Arama Organik Sonuçları Desteklemeye YardımcıdırScreen Shot 2015-02-22 at 12.52.37

En yaygın SEO komplo teorisi şudur: Arama motoru reklamlarına harcama yapmak ( PPC gibi), organik SEO sıralamanızı arttırır.

Biz bugüne kadar yaptığımız çalışma ve araştırmalarda reklamın organic arama sonuçlarını pozitif bir şekilde etkilediğini hiç görmedik. Google, Bing ve Yahoo!’nun bu tür bir durumu önlemek için özellikle önlemler aldığını biliyoruz.

Google’da, her ay milyon dolarlar harcayan reklamverenler, arama kalitesi veya web spam takımlarına özel bir şekilde ulaşmadıklarını söylüyorlar.

Arama motoru spami

Arama motorları olduğu sürece, spam de olmaya devam edecektir. Arama motoru algoritmalarını yanıltıcı ve sıralamaları etkileyici bir şekilde dizayn edilmiş sayfalar oluşturmak 1990’ların sonundan itibaren süregelmektedir.

Google arama sonuçlarında “Viagra al” kelimesinde sadece 1 gün ilk sırada yer almak 20.000usd kazanç sağlayabiliyor. Bu yüzden arama motorlarını manipüle etmenin neden popüler olduğunu anlamak hiç de zor değil. Ancak bunu yapmak gittikçe zorlaşıyor ve şu 2 nedenden dolayı gittikçe değer kaybediyor:

1. O kadar emeğe değmez:

Kullanıcılar spam’den nefret ederler ve arama motorları spam’lerle başa çıkmak için finansal teşvik uygularlar. Birçokları, Google’ın son 10 yıldaki en iyi ürün avantajının spamleri rakiplerine göre daha iyi kontrol etme ve yok etme olduğunu söylüyor. Şüphesiz ki tüm arama motorları buna zamani emek ve kaynak ayırıyorlar. Spam hala işe yarasa da kaliteli içerik üretmekten daha fazla zaman, çaba gerektiriyor ve uzun dönemde getirisi yok diyebiliriz

Bu yüzden tüm zaman ve çabanızı arama motorlarının eninde sonunda yok edeceği bir şeye ayırmaktansa, katma değerli yatırım ve uzun dönemli bir strateji yapmanız daha mantıklı değil mi?

2. Daha Akıllı Arama Motorları

Algoritmalarını etkilememesi için arama motorları spam manipülasyonu ile savaşmaya devam ediyor. Moz TrustRank, istatistiki analizler, tarihsel very gibi metrikler spam değerini düşürüyor ve white hat SEO taktikleri daha işe yarar hale geliyor.

Son dönemde Google’s Panda update ile birlikte Google sofistike makine öğrenme algoritmaları ile spam ve düşük değerli sayfalar ile mücadele ediyor. Arama motorları daha kaliteli sonuçlar için yenilik yapmaya ve çıtayı yükseltmeye devam ediyor.

Tabii ki spam taktiklerini kullanmanızı önermiyoruz. Ancak cezalandırma, ban’lenme ya da işaretlenme gibi durumlardan uzak kalmak için arama motorlarının spam tanımlama faktörlerini incelemenizi öneriyoruz. Google’s Webmaster Guidelines ve Bing’s Webmaster FAQs (PDF) inceleyebilirsiniz.

Unutmayın manipüle teknikleri size yardımcı olmaz ve arama motorlarının sitenizi cezalandırması ile sonuçlanabilir.

Comments are closed.

23 Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmir, Türkiye