msgbartop
Arama Motoru Optimizasyonu SEO Hakkında
msgbarbottom

28 Nov 14 Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Share on LinkedIn

Arama motorlarının iki ana fonksiyonu vardır. “Crawling ve indexleme” ve “ilgili olma durumuna göre sonuçlar gösterme”.

1- Crawling ve index oluşturma: Tüm web içerisindeki dosyalar, sayfalar, haberler, videolar ve medya dosyalarını indexlemek.

2- Cevaplar sağlamak: Kullanıcı taleplerine göre, ilgili sayfalardan ve sıralamalardan bilgi sağlamak.

1- Web Crawling ve Index’leme

İnternet ağını, büyük bir şehrin metro durakları gibi düşünün. Her bir durak özgün birer dosyadır. Örneğin bir web sayfası, pdf, jpeg veya onun gibi dosyalar… Arama motoru bu büyük şehri takip etmek ve yol boyunca her bir durağı bularak ve en uygun yolu izleyerek bu durakları kullanmak zorundadır. Burada en uygun yolu da linkler, bağlantılar olarak düşünebilirsiniz. “Web bağlantı yapısı internet içindeki tüm sayfaları birbirine bağlamak için hizmet verir.” Bağlantılar aracılığıyla, arama motorlarının otomatik robotları, örümcek ya da arama botları birbirine bağlı milyarlarca belgeye ulaşabilmektedir. Arama motorları sayfaları crawling-and-indexingbulur, kodlarını deşifre eder, büyük sabit diskler içerisinde saklar ve arama sorguları için daha sonra tekrar bulur. Arama motorları, milyarlarca dökümana ve sayfaya bir saniyede ulaşmak için dünyanın her yerinde bilgi merkezleri kurmuşlardır. Bu büyük data merkezlerindeki depolama tesisleri çok büyük bilgileri saklayabilmektedir. Bir kişi arama motorlarından birinde arama yapmaya çalıştığında, hemen sonuç görmek ister, 1 veya 2 saniyelik bir gecikme bile onu rahatsız eder ve tatmin etmeyen bir sonuca götürür. Bu sebeple arama motorları olabildiğince hızlı sonuçlar verebilmek için çok çalışmaktadırlar.

 

2- Cevaplar vermek

Arama motorları, cevap verme makineleridir.  Arama yapan bir kişi, arama motorunda iki hizmet beklemektedir. Arama isteği ile ilişkili sonuçlar görmek ve kullanışlı olma durumuna göre bu sonuçları bir sıralama içerisinde görmek. SEO sürecinin etki alanı “ilgili olma durumu” ve “önem”dir. Arama motoru için, ilgililik, doğru kelimelerle sayfayı basitçe bulmaktan daha fazlasıdır. İnternetin ilk zamanlarında arama motorları, bu basit adımdam çok daha öteye gidemediler.  Ancak arama motorlarının zeki mühendisleri sayesinde artık değerproviding-answersli içerik sonuçlarına daha iyi yollarla ulaşılabiliyor. Bugün, sonucun ilgili olma durumunu yüzden fazla faktör etkilemektedir. Ve bu rehberde tüm bu faktörleri ilerleyen bölümlerde ele alacağız.

Arama Motorları “Önem”i Nasıl Belirler?

Büyük arama motorları bir sonucun önemli olup olmamasını popülerliği ile ilişkilendirmektedir. Bir site ne kadar popular ise, arama motoru o sitedeki içeriği o derece değerli kabul etmektedir. Bu varsayımın, pratikte başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Kullanıcıları tatmin etmek amacıyla kullanılan metrikler de popülerliği ön plana çıkarmıştır. İçeriğin ve sitenin popüler ve ilgili olup olmadığı manuel olarak tespit edilemez. Popüler ve ilgili içerikler elde etmek için matematiksel eşitlikler, algoritmalar kullanılmaktadır. Bu algoritmalar genellikle yüzlerce bileşenden oluşmaktadır. Arama motoru pazarlaması alanında, bu bileşenlere “sıralama faktörleri”  (ranking factors) denilmektedir.

Arama Motoru Pazarlamacıları Nasıl Başarılı Olur?

Arama motorlarının karmaşık algoritmaları ilk bakışta anlaşılmaz görülebilir. Arama motorlarının kendileri daha iyi sonuçlara ulaşmak ve trafik çekmek için küçük bilgiler de vermektedirler. Arama motorlarının verdikleri optimizasyon bilgisi ve en iyi uygulamaları sizin için aşağıda listeledik:   Google Webmaster SEO Rehberi’nden Bilgiler google-retro-sign   Google, arama motorunda iyi sıralama sonuçları almak için aşağıdakileri önermektedir:

 • Sayfaları öncelikle arama motorları için değil, kullanıcılar için oluşturun. “Gizleme sistemi” olarak adlandırılan kullanıcılara ve arama motorlarına farklı içerik gösterme yoluna gitmeyin.
 • Açık  bir düzeni ve metin bağlantıları olan bir internet sitesi oluşturun. Her sayfanın en az bir static metin linkinden ulaşılmasını sağlayın.
 • Faydalı ve zengin bilgiler içeren içerikler oluşturun ve içeriği iyi açıkladığınız sayfalar yazın. Başlık <title>  ve alternative metinlerin ve açık ve açıklayıcı olduğuna emin olun.
 • Açıklayıcı ve kullanıcı dostu URL linkler yaratmak için doğru anahtar kelimeler kullanın.  Bir dökümana ulaşmak için tek URL versiyonunu kullanın. Eğer kullanıcıların aynı içeriğe birden fazla URL ile erişebildiğini fark ettiyseniz 301 redirect (301 yönlendirme) kullanın. Veya kanonik URL (canonical URL) ya da rel=“canonical” bağlantı da kullanabilirsiniz.

bing Microsoft’taki Bing mühendisleri de, arama motorlarında daha iyi sıralamalar elde etmek için aşağıdakileri önermektedir:

 • Açık ve anahtar kelime bakımından zengin URL yapısı oluşturun.
 • İçeriğin Adobe Flash Player, JavaScript, Ajax gibi zenginleştirilmiş medya içerisinde gönülü olmadığına emin olun. Ve linklerin bu medya içeriklerinin içerisinde gizlenmediğine emin olun.
 • Araştırarak kullanıcıların aradığı ve anahtar kelime bakımından zengin içerikler oluşturun. Düzenli olarak güncel içerik oluşturun.
 • Index’lenmesini istediğiniz içeriklere görsellerin içerisinde yer vermeyin. Örneğin şirketinizin adının ve adresinin index’lenmesini istiyorsanız, bu içeriklerin sadece şirket logosunda veya bir görselde yer almadığına emin olun.

15 yılı aşkın bir süredir web aramadan söz etmekteyiz. Arama motorları uzmanları ve arama motoru pazarlamacıları bu mecraların sayfaları nasıl sıraladığı ile ilgili bilgiler elde etmek için farklı yöntemler buldu.SEO uzmanları internet sitelerinin ve müşterilerinin arama motorlarında daha iyi sıralamalar elde etmesi için bu datayı kullanmaktadırlar.  Arama motorları da tüm bu çabaları desteklemektedir.  Arama motoru ve pazarlaması ile ilgili konferanslar düzenlenmektedir. Arama motoru temsilcileri,  webmaster’ları bloglar, forumlar ve çeşitli gruplarda da bilgiler vererek desteklemektedir. Basit Bir Deney

 1. Örneğin hiçbir anlama gelmeyen bir anahtar kelime ile bir websitesi oluşturalım. (Örnek: ishkabibbell.com)
 2. Bu sitede birkaç sayfa oluşturalım ve yine anlamsız kelimeleri hedefleyelim. (Örnek: yoogewgally)
 3. Metni farklı yerlerde kullanarak test edelim, anahtar kelimeler, bağlantı yapıları ile sadece bir firkin olduğu benzer sayfalar oluşturalım.
 4. İyi indexlenmiş farklı sitelerin linklerine sitenizde yer verin.
 5. Arama motoru aktiviteleri ve sıralamaları not edin.
 6. Hangi faktörlerin sonucu etkilediğini görmek için küçük değişiklikler yapın.
 7. Sonuçları kaydedin, Eğer farklı testlerde sürekli aynı sonucu alıyorsanız arama motoru sıralamasına etki eden faktörü bulmanız olanaklıdır.

3 sayfaya yönlenen ve anlamsız bir domain ile yaptığımız bu testte, anasayfada en üstte yer alan linkin ilk olarak crawling olduğunu gördük. Tabii ki sadece bu süreç arama motorunu anlamak için yeterli değil. Ayrıca arama motorlarının sonuçları nasıl gösterdiği arama motolarının almış olduğu  ve ABD Patent Enstitüsü’nde kayıtlı patentlerle korunmaktadır. Google’ın #6285999 numaralı patenti ile 1990’ların sonundan itibaren Google Sayfa Değeri hakları korunmaktadır. Analizler, deneyler ve testlerle, arama motoru pazarlamacıları arama motorlarının temel işlemlerini ve kritik bileşenlerini anlamakta ve bu yönde internet siteleri ve sayfalarını yüksek sıralama ve trafik çekmek için oluşturmaktadırlar.

Yazılarımızın devamında tüm bu yöntemleri açıklıyor olacağız.

 

Comments are closed.

23 Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmir, Türkiye