msgbartop
Arama Motoru Optimizasyonu SEO Hakkında
msgbarbottom

13 Dec 14 Arama Motoru Pazarlaması Neden Gerekli?

Share on LinkedIn

Arama motoru optimizasyonunun önemli yönü websitenizi hem kullanıcılar hem de arama motorları açısından anlaşılması kolay bir hale getirmektir. Arama motorları giderek gelişse de hala web sitelerini insanlar gibi algılamamaktadırlar. Bu yüzden SEO arama motorlarına, hangi web sayfasının ne ile ilgili olduğu ve hangi konuda kullanıcılara yararlı olabileceği konusunda yardım eder.

SEO Karşıtı Genel Görüş

Genelde şu şekilde yaklaşımlar duyarız:

“Hiçbir mühendis bir websitesini sıralama ve endekslenmesi yönünde belirli kurallar gerektiren bir arama motoru oluşturamaz. Ayrıca lisanssız arama motoru uzmanları tarafından optimize edilen değil, herhangi bir yarım akıllının bile talep edeceği sistem de en iyi ve ilgili sonuçları getirebilir.”

Ancak…

Köpeğinizin bir fotoğrafını paylaştığınızı düşünün. Bir insan bunu “Lab gibi görünen, parkta oyun oynayan siyah orta boylu bir köpek” şeklinde tanımlayabilir. Ancak diğer yandan bir arama motoru, bu şekilde bir tanımlama yapmakta zorlanabilir. Bir fotoğrafı tanımlayabilen arama motorunu nasıl yapılabilir? SEO, webmaster’lara arama motorlarının algılayabilmesi için ipuçları verir. Aslında SEO’da esas olan, içeriğe uygun yapıyı eklemektir.

Arama motorlarının yetenek ve sınırlamalarını anlamak size internet sitenizdeki içeriği arama motorlarının algılaması yönünde inşa, biçimleme ve açıklama olanağı sağlar. SEO çalışmaları yapmayan internet siteleri arama motorlarında görünmez kalabilmektedirler.

Arama Motoru Teknolojisinin Sınırları

Birinci bölüm olan “Arama Motorları Nasıl Çalışır?” yazısında açıkladığımız üzere büyük arama motorları aynı ilkelerle çalışır. Otomatik arama botları web’I tarar, linkleri takip eder ve büyük veri merkezlerinde içeriği endeksler. Bunu arama motorları şaşırtıcı yapay zeka ile yaparlar. Ancak bazen her türlü teknik sınırlamalardan doğan sıralama ve içermeyi kapsayan birtakım büyük sorunlar ortaya çıkmaktadır. Aşağıda genel olarak bu sorunları listeledik:

 1. Index’leme (dizin) sorunları:

 • Arama motorları çevrimiçi form ve bunların arkasında bulunan içeriklerde başarılı değillerdir.
 • CMS (Content Management System) kullanan internet siteleri aynı sayfa içeriklerini tekrarlamaktadırlar, bu da tamamen özgün içerik arayan arama motorları için problem oluşturmaktadır.
 • İnternet sitesinin tarama direktiflerindeki (robots.txt) hatalar, arama motorlarını tamamen engelleyebilmektedirler.
 • Zayıf bağlantı yapıları da arama motorlarının tüm siteye ulaşmasını engelleyebilmektedir ya da zayıf bağlantılar arama motorlarının içeriği görmelerini sağlarken arama motoru dizini için içerikleri önemsiz şekilde görmesine neden olabilir.

Metin Olmayan İçeriği Yorumlama

 • Non-HTML metinleri okumada arama motorları gelişme gösterse de zenginleştirilmiş medya içerisindeki içeriği anlamlandırmada zorluk yaşarlar.
 • Bu, flash dosyaları, görseller, fotoğraflar, video ve ses içeriklerini kapsar.
 1. Sorgu eşleşme içeriği:

 • İnsanların arama yaptığı ancak genel terimler kullanılarak yazılmamış metinler. Örneğin, insanlar arama yaparken “ yiyecek soğutma üniteleri” şeklinde değil “buzdolabı” şeklinde arama yaparlar.
 • Dil ve uluslararasılaştırma incelikleri. Eğer kullanacağınız içerikler ve kelimelerle ilgili şüpheleriniz varsa, insanların neleri nasıl aradıklarını kontrol edip içeriklerinizde kelimeleri o şekilde kullanın.
 • Lokasyon hedeflemesi. Öreğin içerik Almanca ancak internet sitenizi ziyaret eden kullanıcılar Japon olursa.
 • Karışık içeriksel sinyaller. Örneğin blog içeriğinizin başlığı “İzmir’in En İyi Bar”ı ise ancak içerik Antalya’daki iyi bir bara sahip bir otelden bahsediyorsa. Bu karışık mesajlar, arama motorlarına karmaşık sinyaller gönderirler.
 1. “Ormanda Bir Ağaç Düşerse…”

SEO sadece arama motoru dostu içerik üretmenin teknik detayları ile ilgili değildir. SEO aynı zamanda pazarlama ile ilgilidir. Bu muhtemelen arama motorlarının en önemli fonksiyonudur. Mükemmel bir internet sitesi yaratabilirsiniz ancak içeriğin tanıtımını yapmadığınız sürece, o içerik arama motorlarında görünmez olabilir. Bu, sonuçların alaka ve önem ölçütlerine göre gösterilmesini sağlayan arama teknolojisinin doğası ile ilgilidir.

“Eğer ormanda bir ağaç düşerse ve ormanda bu ağacın düştüğünü duyan kimse yoksa, bu aslında varolmamıştır.” anlayışı arama motoru ve internet içeriği için de geçerlidir. Kimse sizing içeriğinize bağlantı vermezse, arama motoru bunu görmezden gelmeyi tercih edebilir.

Arama motorlarının kendi kalite göstergeleri ya da web’deki harika içeriği bulma yöntemi yoktur. Keşfetmek, tepki göstermek, yorum yapmak ve bağlantı kurmak insanlara özgüdür. Bu yüzden içerik sadece oluşturulup bırakılamaz, aynı zamanda paylaşılması ve hakkında konuşulması gerekir. Arama motorları popüler olan yüksek kaliteli içerikleri tanıtsalar da bu popülerliği sağlayamazlar. Bu görev yetenekli internet pazarlamacılarınındır.

Arama Motorlarının rekabetçi doğası

Herhangi bir arama sonucuna baktığınızda arama pazarlamasının neden süregelen ve devam edecek bir trend olduğunu anlayabilirsiniz.

 

screen-google-search-results

 

Sıralı 10 sonuç, arayanları çekebilme ve ilgili olmalarına göre tıklama trafik tabanlı. 1,2 ve 3. Sırada yer alan sonuçlar sayfanın altında bulunan sonuçlardan daha fazla trafik çekmektedirler. Birkaç listelemenin daha yüksek ilgli görmesi, her zaman arama motoru sıralamalarına yönelik finansal bir teşvik oluşturacaktır. Gelecekte arama dinamikleri değişse de, internet siteleri birbirleri ile trafik, marka ve görünürlük açısından rekabet etmeye devam edecekler.

Sürekli Değişen Görünüm

1990’ların ortalarında arama pazarlaması başladığında, iyi bir sıralama elde etmek için elle yapılan girdiler, meta anahtar kelimeler ve anahtar kelime doldurma önemli taktiklerdi. 2004’te, anchor text ile bağlantılar, otomatik blog yorumları yapan bağlantılar satın almak, internet siteleri arasında bağlantılar kurmak trafik sağlıyordu. 2011’e gelindiğinde ise sosyal medya pazarlaması, dikey arama gibi faktörler arama motoru optimizasyonunda yaygın hale geldi.

 

 

Gelecek belirsiz olsa da, arama dünyasında değişim sabittir. Bu sebeple, arama pazarlaması web’de rekabetçi kalmak isteyen herkes için önemli bir ihtiyaç olmaya devam edecektir. SEO’nun öldüğüne inanlar olsa da internet sitelerinin birbirleri ile ve arama sıralamalarda yükselmek için rekabet içerisinde oldukları yadsınamaz bir gerçektir. Bilgi ve deneyim sahibi olanlar, yüksek sıralamalar elde ederken, artan trafik ve görünürlükten fayda sağlayacaklardır.

 

 

 

 

Comments are closed.

23 Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmir, Türkiye