msgbartop
Arama Motoru Optimizasyonu SEO Hakkında
msgbarbottom

25 Jan 15 Kullanılabilirlik, İnternet Kullanıcı Deneyimi ve İçerik Arama Motoru Sıralamasını Nasıl Etkiler?

Share on LinkedIn

 

Arama motorları mümkün olan en iyi sonuçları sağlamak için sürekli performanslarını arttırmaya çalışmaktadırlar. “En iyi” herkese göre değişen öznel bir olgu olsa da arama motorlarının en iyi özelliği ise, arama yapanları hangi sayfaların ve websitelerinin memnun ettiği ile ilgili fikirleri olmasıdır. Genelde, bu siteler bazı ortak özelliklere sahip:

  1. Kullanımı ve anlaması kolay,
  2. Sorgulara yönelik doğrudan ve harekete geçirebilecek bilgiler sağlayan,
  3. Profesyonelce tasarlanmış ve modern tarayıcılar tarafından erişilebilen
  4. Yüksek kalitede, yasal ve güvenilir içerik sunan siteler

Günümüzdeki teknolojik gelişmelere rağmen, arama motorları hala bir metni, görseli veya video’yu bir insanın anladığı şekilde göremezler. Bu yüzden içerikleri sıralamak için meta açıklamalara ihtiyaç duyarlar.  Arama motorları içeriğin kalitesini belirlerken insanların sayfalarla etkileşimini bu veriler ile gözlemlerler.

Kullanılabilirlik ve Kullanıcı Deneyimi

Arama motoru sıralamalarında;

Arama motorlarının doğrudan dikkate alabilmesi için anahtar kelimelerle, bağlantılarla ve site yapısıyla ilgili sınırlı sayıda değişken vardır. Kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi arama motoru sıralama başarısında “ikinci dereceden” etkileri vardır. Bunlar sitenin dış popülerliğine dolaylı ama az fayda sağlarlar. Bunlar doğrudan olmasa da içeriğin kalitesiyle ilgili ölçülebilir bilgi sağlamaktadır. Bu da “Kimse işe yaramaz bir siteye link vermez.” şeklinde ifade edilir.

Düşünceli ve empati kuran bir kullanıcı deneyimi, ziyaretçilerin sitenize tekrar gelerek, sosyal ağlarda sitenizdeki içeriği paylaşarak pozitif etki etmesini sağlar ve sıralamada yükselmesine katkı sağlar.

Kaliteli İçerik Sinyalleri

1. Etkileşim Ölçümleri

Arama motoru size bir sayfa sonuç önerdiğinde, sizin bu sonuçlarla girdiğiniz etkileşimi gözlemleyerek sıralamanın başarısını ölçebilir. Eğer ilk linke tıklarsanız ve anında geri gidip ikinci linke tıklarsanız, bu sizin ilk sonuçtan memnun olmadığınızı gösterir. En uzun sure kaldığınız sayfalar ise üst sıralara yükselir. Her gün yapılan milyonlarca sorgudan aldığı verilerle arama motorları, içeriğin kalitesini yargılayabilecek geniş bir bilgi havuzuna sahip olur.

2. Öğrenme Makinesi

2011’de Google Panda Güncellemesini yaparak, sıralama algoritmasının önemli ölçüde biçimini değiştirerek websitelerini kalitelerine göre değerlendirmiştir. Google binlerce siteyi manuel olarak insanlarca değerlendirtmiş ve düşük kalitede içerikleri aramıştır. Google daha sonra insan değerlendirmesini taklit eden bir makine üretti, sitelerin gerçek kaliteleri arama motorları tarafından kolayca anlaşılır oldu. Sonuçta %20’nin üzerinde arama sonucunu etkileyen bir sismik kayma gerçekleşti.

3. Linkleme Yöntemleri

Arama motorları webin link yapısının oylar ve popüleriteyle bağlantılı olduğunu görmüştü. Yüksek kaliteli siteler daha fazla link kazanırdı ve sıralamada yükselirdi ancak bugün link analiz algoritmaları daha fazla gelişmiştir yine de bu basit kurallar temelde doğruluğunu kaybetmemiştir.

cool-and-lame

Tüm bu yeni site tarafından sunulan içeriğin etrafındaki pozitif ilgi ve heyecan bağlantıları çözümlenebilir-makine koleksiyonuna dönüştürür. Zamanlama, kaynak, anchor metin ve link sayıları, arama motorlarındaki ilgili sorgular için sitenin potansiyel performansını etkiler.

Özgün veya etkileyici içeriğe sahip olmayan bir site düşünün.

İçerik Becerisi

Arama motoru başarısı için;

SEO dünyasında en fazla tekrarlanan ve önerilen konu “mükemmel bir içerik üretin.”dir. Klişe olmasının yanı sıra iyi bir öneridir. Faydalı içerik arama motoru optimizasyonu için oldukça önemlidir. Arama motorlarında yapılan her bir arama bir amaca yönelik yapılır; bulma, öğrenme, çözme, satın alma, onarma, davranma ya da anlama gibi. Arama motoru, amacı doğru bir şekilde karşılamak için ve en iyi sonucu vermek için web sayfalarını sıralar. Search engines place web pages in their results in order to satisfy that intent in the best possible way. Amacı karşılamaya yönelik doyurucu ve kapsamlı içerik üretmeniz, üst sıralarda yer alma şansınızı arttırır.

Arama Amaçları

cones

transactional-searchesİşlem Aramaları

Yerel bir iş yeri arama, online satın alma veya bir görevi tamamlama

İşlem aramalarında kesinlikle bir kredi kartı veya transfer olacak diye bir şey yoktur. Gmail hesabı oluşturma, İstanbul Şişli’deki en iyi Meksika restoranını bulma gibi aramalar işlem aramalarıdır.

Yönsel Aramalarnavigational-searches

Önceden belirlenmiş bir hedefi ziyaret veya belirli bir URL’ye gitmek

Yönsel aramalar doğrudan belirli bir websitesine ulaşmak için yapılan aramalardır. Bazı durumlarda, kullanıcı url’yi tam olarak bilmiyor olabilir bu durumda arama motoru sarı sayfalar gibi çalışmaktadır.

informational-searchesBilgilendirici Aramalar

İşlemsel olmayan bilgi aramaları, hızlı cevap aramaları ya da ego-aramalar

Yerel hava durumu, haritalar, yönler, Mars’A yolculuk ne kadar sürer gibi geniş bir arama hacminden oluşur. Buradaki ortak nokta aramanın ticari olmayan, işlemsel olmayan doğasıdır. Amaç doğrudan bilgiye ulaşmaktır, tıklama ve okuma arasında herhangi bir etkileşim gerekli değildir.

 

Bu amaçları karşılamak size bağlıdır. Yaratıcılık, yüksek kaliteli yazarlık, örnekler verme, görüntü ve multimedyayı dahil etme içerik üretmede ve arama yapanların amacına ulaşmasında yardımcı olan etmenlerdir. Sizin ödülünüz ise, sitenizle bağlantı kuran veya etkileşime geöen memnun kullanıcılardır.

 

 

Comments are closed.

23 Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmir, Türkiye