msgbartop
Arama Motoru Optimizasyonu SEO Hakkında
msgbarbottom

08 Feb 15 Link İnşasının Temeli

Share on LinkedIn

Link inşasını sanat olarak nitelendirebiliriz. Bu aşama SEO’nun en zor ancak başarıya ulaşmada en önemli bölümüdür. Link inşası yaratıcılık, çabukluk ve bir bütçe gerektirir. Her bir link inşa kampanyası birbirinden farklıdır ve websitenize bağlı olduğu kadar yapan kişinin kişiliğine de bağlıdır. Link kazanımı için 3 temel yolu aşağıda açıklamaya çalıştık:

  1. Doğal Yayın Linkleri

Sitenizdeki bir içeriğe veya şirketinize doğal link veren sitelerden kaynaklı linkler. Bu linkler için herhangi bir SEO çalışması yapmanız gerekmez, ancak değerli içerik ve farkındalık yaratmak gerekir.

  1. Manüel “Outreach” Link İnşası

SEO bu tür linkler, bloggerlara link almak için gönderdiği emailler, rehberlere link eklemelerden oluşur. Örneğin bir profesörü linkinizi sayfasında yer almaya ikna etmek, bir websitesinin ödül programına başvuruda bulunmak bunlardan bir kaçıdır.

  1. Kendiliğinden Oluşan Linkler

Yüzlerce site ziyaretçilerine ziyaretçi defteri imzası, forum imzası, blog yorumu veya profil içeriği gibi birçok link yaratma olanağı verir. Bu linkler çok az değere sahip olsa da bazı siteler için etkili olabilir. Genel olarak arama motorları bu tür linklerin değerini düşürür ve bu tür siteleri cezalandırır. Günümüzde bu tarz linkler spam olarak algılandığı için dikkatli kullanılmalıdır.

 

Link İnşa Kampanyasına Nasıl Başlanır?

 

Her pazarlama aktivitesinde olduğu gibi, link inşa kampanyasında da ilk adım hedef ve stratejisi belirlemektir. Ne yazık ki, link inşasınun ölçümü oldukça zordur. Arama motorları her bir linkin değerini ölçse de dışarıdan bizim bu ölçüme ulaşmamız olanaksızdır. As with any marketing activity, the first step in any link building campaign is the creation of goals and strategies. Unfortunately, link building is one of the most difficult activities to measure. Although the engines internally weigh each link with precise, mathematical metrics, it’s impossible for those on the outside to access this information.

Seo’cular bir linkin değerini ölçerken değerlendirme ölçümlerini dikkate alırlar:

İlgili Arama Terimleri Sıralaması

OArama motorunun belirli bir sayfaya verdiği değeri anlamak için en iyi yol sayfanın hedeflemiş olduğu birkaç anahtar kelimede ve cümlede arama yapmaktır. Genellikle bunlar başlık ve etiketler olur. Örneğin, “kahverengi ayakkabı” kelimelerinde üst sıraya çıkmak istiyorsanız, bu kelimede üst sıralamalarda olan sitelerden link kazanmalısınız.

MozRank

MozRank (mR) belirli bir web sayfasının ne kadar popüler olduğunu gösterir. Yüksek MozRank değeri olan sayfalar daha iyi sıralamaya sahip olmaya eğilimlidir. Belirli sayfaya yönlenen daha çok link, sayfanın daha fazla popüler olmasını sağlar. Haber siteleri, bir konuda otorite siteler gibi sayfalardan gelen linkler sayfanın popüleritesini ve MozRank değerini arttırır.

Domain Authority

Domain Authority ( DA) yapılan arama için domainin ne kadar sıralamada olabileceğini ölçen bağımsız bir metriktir. Internet domain analizi, hesaplanması ve Google’daki binlerce aramanın karşılaştırılması ile oluşur.

Rakip Backlinkleri

Backlinleri incelenmiş bir site zaten sizing hedeflediğiniz anahtar kelimelerde iyi bir sıralamaya sahiptir. Buradan yola çıkarak hangi linklerin onlara üst sırala yükselmede yardımcı olduğu bilgisine ulaşabilirsiniz. SEO’cular Open Site Explorer gibi araçlar kullanarak kendi link inşa kampanyalarında bu linkleri kullanabilirler.

Bir Sayfadaki Linklerin Sayısı

Orjinal PageRank formülüne göre bir sayfadaki linklerin değeri diğer bağlantıların varlığı ile değerlendirilir. Diğer şeyler eşit kabul edildiğinde, farklı sayfalara linkler koymak, tüm linkleri aynı sayfaya koymaktan daha fazla değer kazandıracaktır. Bu değer tam olarak bilinmese de önemli olduğu görülmektedir, bu yüzden link kazanımı kampanyanızda dikkat etmeniz gereken etmenlerden biridir.

Potansiyel Yönlendirme Trafik

Link inşası sadece arama motorları için yapılmamalıdır. Yüksek doğrudan tıklanma trafiği gönderen linkler sadece arama motorlarında iyi bir sıralama değeri vermez, aynı zamanda hedefli ve değerli ziyaretçilerin sitenizi ziyaret etmesini sağlar ki bu da tüm internet pazarlamasının temel hedefidir. Doğrudan tıklama ile sitenize kaç ziyaretçi geleceği site analizlerinden öngörülebilir. Bu analizlere ulaşamıyorsanız, Google Trends gibi araçlar size bu konuda bir fikir verebilir.

Arama motoru trafiği değişkenlerini anlamak zaman, pratik ve deneyim gerektirir. Ancak websitenizin analizlerini inceleyerek kampanyanızın başarılı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Arama trafiğindeki artışı gördüğünüzde, yüksek sıralamalar elde ettiğinizde, daha sık arama motoru taraması gördüğünüzde ve linklerden gelen trafikteki artış olduğunda başarı geliyor demektir. Başarılı bir link inşa kampanyasından sonra bu değişkenlerde yükselme olmuyorsa daha kaliteli link hedeflemesi yapmanız gerekiyor veya on-page optimization’a ihtiyaç duyuyorsunuz demektir.

Comments are closed.

23 Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmir, Türkiye