msgbartop
Arama Motoru Optimizasyonu SEO Hakkında
msgbarbottom

30 Jan 15 Popülariteyi Arttırmak ve Linkler

Share on LinkedIn

İnterneti tarayan arama motorları için linkler sayfalar arasında bağlantı sağlayan caddeler gibidir. Arama motorları gelişmiş düzeyde link analizleri yaparak sayfaların birbiriyle nasıl ilişkili olduklarını anlarlar.

signs1990’ların sonundan itibaren arama motorları linkleri birer oy gibi kullanırlar ve hangi sitenin daha poplüler ve önemli olduğunu anlarlar. Arama motorları linkler üzerinde hassaslaştılar ve karmaşık algoritmalar kullanarak buradan aldıkları data ile sayfaları ve siteleri değerlendirdiler.

Linkler SEO’da her şey demek değildri tabii ki ancak arama uzmanları arama motoru algoritmalarının büyük çoğunluğunun linkler üzerine kurulu olduğunu ifade ederler. Arama motorları linkler üzerinden analizi sitenin popülerliği ve sayfa sayısını değil, ayrıca spam ve itibara göre de yapmaktadırlar. Güvenilir siteler diğer güvenilir sitelere link vermeye eğilimliyken, spam ile dolu siteler ise yalnızda birkaç güvenilir siteden link alabilmektedirler. Linkler Hilltop Algoritması’ndaki gibi, verilen konudaki en iyi içeriği bulabilmek için en iyi yoldur.

SEO için bir sitenin link inşası sıralama, ziyaretçi trafik sağlama için önemlidir.

Link İşaretleri

Arama motorları tarafından kullanılan linkler:

Arama motorları linklere nasıl değer atarlar? Bu soruyu cevaplamak için, linkin elementlerini iyi anlamalı ve arama motorlarının bu elementleri nasıl değerlendirdiğine göz atmalıyız. Arama motorlarının link özelliklerini nasıl ölçümlediğini tam olarak anlamasak da, patent analizleri, yılların deneyimi ve yapılan testlerle bazı varsayımlar elde edebiliyoruz. Aşağıda dikkate değer önemli faktörlerin listesini bulabilirsiniz. Uzman SEOcular tarafından bu işaretler ve daha fazlası linkin değeri ve bir sitenin link profile ölçümlenirken kullanılır.

Global Popülarite

Bir site ne kadar popular ve önemli ise, o siteden alınan linkler de o denli önemlidir. Örneğin Wikipedia gibi bir siteye binlerce siteden link gelmektedir, bu da sitenin opoüler ve önemli bir site olduğunu gösteriri. Arama motorlarından güven ve itibar kazanmak için ise, farklı link partnerlerinin yardımına ihtiyaç duyarsınız. Daha popüler olmak daha iyidir.

Screen Shot 2015-01-30 at 17.35.52

Yerel / Bir Konuda Popülerlik

Yerel popülarite ilk olarak Teoma arama motoru tarafından kullanılmıştır. Bu arama motoruna göre belirli bir konuda olan sitelerden gelen linkler genel içerikli sitelerden gelen linklerden daha önemlidir. Örneğin sitenizde köpek kulübesi satıyorsanız, Köpek Yetiştiricileri Kulübü’nün sitesinden alacağınız link, bir bisiklet sitesinden alacağınız linkten daha faydalıdır

Link metni

Arama motorlarının sıralama yaparken kullandıkları en güçlü işaretlerden biri link metinleridir. Eğer doğru anahtar kelime ile onlarca link alırsanız, siteniz büyük olasılıkla önemli bir yere gelecektir.

concept-of-trustrank
Güvenilirlik Derecesi

It’s İnternetin büyük miktarda spam’le dolu olması hiç şaşırtıcı değil. Bazı verilere göre web sayfalarının %60’ı spamden oluşuyor. İlgisiz içeriği elimine etmek için, arama motorları genelde link grafiğine dayalı güven ölçen sistemler kullanmaktadır. Yüksek güvenilir domain’lerden link almak güven skorunuzu arttırabilir. Üniversite veya devlet internet siteleri, STK siteleri yükse güvenilir domain’lere örnek olarak gösterilebilir.

Link Ağacı

Spam linkleri genelde iki yönlü çalışırlar. Spam’e link vermiş bir internet sitesi genelde yine spam olan sitelerden link alacaktır. Toplamda bu linklere bakıldığında, arama motorlarının websitenizin bulunduğu link ağacını anlayabildiğini görüyoruz. Bu yüzden link alışverişi yapacağınız siteleri iyi seçmeniz gerekiyor.

Tazelik

Link işaretleri zamanla eskimeye eğilimlidirler. Zamanında popüler olan siteler, daha sonra eskimeye başlayıp link alımında başarısız olabilirler. Bu yüzden zaman içerisinde yeni link kazanmak da önemlidir. Arama motorları şu anki popülerlik ve ilgili olma ölçümü yaparken FreshRank denilen bu etmeni oldukça dikkate alırlar.

Sosyal Paylaşımlar

Son birkaç yılda Facebook, Twitter ve Google+ gibi sosyal ağlaran paylaşılan içeriklerin sayısında bir patlama yaşandı. Arama motorları sosyal ağlardan paylaşılan linkleri diğer linkler gibi algılamasa da, dikkate almaktadır.

Arama motorlarının sosyal ağ imlemelerini ne derecede ve nasıl ölçümlediği üzerine tartışmalar devam etse de, sosyal ağların yükselişinin önemi inkar edilemez.

Sosyal Paylaşımın Gücü

Google+, Twitter, ve Facebook Oyunu Nasıl Değiştirdi?

2011-2012 yıllarında sosyal paylaşımda büyük bir artış yaşandı ve bunun aramayı da etkilediği görüldü. Özellikle Google kendi arama sonuçlarına sosyal imlemeleri de yüksek oranda katmaya başladı. Giriş yapmış kullanıcıların sosyal paylaşım sitelerinde paylaştıkları içerikleri de değerlendiren Google, normalde ilk 10 sıralamada yer almayacak içerikleri de sosyal imleme etkisiyle yüksek sıralarda yer alıyor.

Arama pazarlamacıları için sosyal paylaşım yönündeki bu değişimin önemi büyük. Geniş bir sosyal ağ çevresi olan ve birçok içerik paylaşan biri bu içerikleri ve kendi profil fotoğrafını arama sonuçlarında görebilir. Yayıncılar için, içeriklerinin sosyal ağlarda paylaşılması faydalıdır. Google için özellikle Google+’da paylaşılanlar önemlidir.

Sosyal Paylaşımlar Sıradan Linklerle Aynılar mı?

Tek kelimeyle cevap verecek olursak; Hayır. Tweetler,Beğeniler ve artıların sıralamyı etkilediği bilinse de, sıradan link alışverişi diğer yöntemlerden daha etkilidir.

 

Comments are closed.

23 Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmir, Türkiye