msgbartop
Arama Motoru Optimizasyonu SEO Hakkında
msgbarbottom

13 Feb 15 SEO Araçları ve Hizmetleri

Share on LinkedIn

SEO profesyonelleri birçok farklı araç kullanırlar. Bu araçların bir kısmı arama motorlarının kendileri tarafından sağlanır. Arama motorları webmaster’ların ulaşılabilir içerikler ve siteler oluşturmalarını isterler, bu yüzden çeşitli analiz ve rehber niteliğinde araçlar sunarlar. Bu ücretsiz kaynaklar, data noktaları, eşsiz fırsatlar ve bilgi alışverişi olanağı sağlar.

Gelişmiş arama motorlarının kullandığı genel elementleri ve neden yararlı olduklarını aşağıda açıklamaya çalıştık:

Arama Motoru Protokolleri

Screen Shot 2015-02-13 at 16.00.361. Site haritaları 

Site haritalarını arama motorlarına sitenizi taramaları için ipucu veren sitenizdeki dosyaların listesi şeklinde düşünebilirsiniz. Site haritaları kendiliğinden bulunmayabilen içerikleri arama motorlarının bulmasına yardımcı olur. Site haritaları video, görsel, haberler, mobil gibi farklı şekillerdeki içerikler için farklı formatlarda olabillirler.

Daha ayrıntılı bilgiyi Sitemaps.org sitesinden edinebilirsiniz. 3 farklı çeşitte site haritası vardır:

XML

Genişletilebilir biçimlendirme dili ( önerilen format)

  • Artısı: Büyük ölçüde kabul edilen formattır. Arama motorları için algılaması oldukça kolaydır. Sayfaların en detaylı denetimini sağlar.
  • Eksisi: Daha büyük dosya boyutlarında olur. XML her element için açık ve kapalı etiket istediği için, dosya boyutu da bu şekilde çok yüksek olabilmektedir.

RSS

Oldukça Basit Sendikasyon ya da Zengin Site Özeti

  • Artısı: Koruması kolaydır. RSS site haritaları yeni içerik eklendiğinde otomatik olarak kodlanır.
  • Eksisi: Yönetmesi zordur. RSS, XML diyalektiği olmasına rağmen güncellemelerini yönetmek daha zordur.

Txt

Metin dosyası

  • Artısı: Oldukça kolaydır. Metin dosyası formatında 50.000 satıra kadar 1 URL verilebilir.
  • Eksisi: Sayfalara meta verileri eklemesi olanaksızdır.

2. Robots.txt disallow-robot

The robots.txt dosyası, Robots Exclusion Protocol ürünüdür. Web sitesinin ana rehberindeki dosyaları depolar. Bu dosya siteyi tarayan örümceklere komutlar verir.

Bir robots.txt dosyasına şu komutlar verilebilir:

İzin vermemek

Belirli sayfa veya klasörlere erişimi engelleme.

Site haritası

Bir websitesinin harita veya haritalarının nerede olduğunu gösterir.

Tarama erteleme

Bir robotun server’ı kaç milisaniyede tarayacağını belirler.

Robots.txt Dosyası Örneği

#Robots.txt www.example.com/robots.txt
User-agent: *
Disallow:

# Spambotun hiçbir dosyayı taramasına izin verme.

User-agent: spambot
disallow: /

sitemap:www.example.com/sitemap.xml

Uyarı: Tüm web robotları robots.txt’yi takip etmeyebilir. Kötü niyetli kişiler bu protokole uymayan ve özel dosyaların ve bilgilerin yerini belirleyen botlar yapabilirler. Bu sebeple, önemli dosyaların ve yönetim paneli gibi önemli kısımların yerlerinin erişilebilir robot.txt dosyasında yer almamasına dikkat edilmelidir. Bunun yerine meta robot etiketleri kullanılabilir.

robots-meta-tag3. Meta Robotlar

Meta robot etiketleri arama motoru botları için sayfa düzeni talimatları oluşturur. Bu etiketler HTML dökümanının başına dahil edilmelidir.

Meta Robotlar Örneği

<html>
<head>
<title>İnternetteki En İyi Site</title>
<meta name=”ROBOTS” content=”NOINDEX, NOFOLLOW”>
</head>
<body>
<h1>Merhaba</h1>
</body>
</html>

Yukarıdaki örnekte yer alan “NOINDEX, NOFOLLOW” ifadeleri robotlara bu verilen sayfaların indexte yer almamasını ve sayfadaki linklerin takip edilmemesini söyler.

 

 

4. Rel=”Nofollow”cliff

Linklerin nasıl oy olarak değer sahibi olduklarına daha önce değinmiştik. rel=nofollow arama motorlarından bu oyları kaldırırken bir kaynak değeri görür. “nofollow” arama motoruna bu linkin takip edilmemesi gerektiğini anlatır. Yine de bazı arama motorları yeni sayfalar keşfetmek için bu linkleri takip eder. Bu linkler daha az değere sahiptir ancak bazı durumlarda yararlı olabilirler.

Nofollow Örneği

<a href=”http://www.example.com” title=”Example” rel=”nofollow”>Example Link</a>

Yukarıdaki örnekte, “example” link “example.com”un değerini geçemez.

5. Rel=”canonical”

Sıklıkla aynı içerik kopyaları sitenizde farklı URL’ler altında gözükür. Örnek olarak aşağıdaki linklerin hepsi anasayfaya yönlenir:

http://www.example.com/

  • http://www.example.com/default.asp
  • http://example.com/
  • http://example.com/default.asp
  • http://Example.com/Default.asp

Arama motorlarına ise bu linkler farklı 5 sayfa gibi görünür. Çünkü her sayfadaki içerik aynıdır, bu yüzden olası sıralamanızın değer kaybetmesine neden olabilir.

Canonical etiket bu sorunu çözmek için kullanılır ve arama motorlarına hangi sayfanın tek ve doğru olduğunu anlatır.

rel=”canonical” Örneği http://example.com/default.asp<html>
<head>
<title>İnternetteki En İyi Site</title>
<link rel=”canonical” href=”http://www.example.com”>
</head>
<body>
<h1>Merhaba</h1>
</body>
</html>

 

Bu örnekte rel=canonical, robotlara bu sayfanın http://www.example.com’un kopyası olduğunu ve bunun ikinci URL şeklinde düşünülmesini söyler.

 

Arama Motoru Araçları

google-webmasters-toolsGoogle Webmaster Araçları

Google Webmaster Tools

Coğrafi hedef: Eğer siteniz belirli bir bölgedeki kullanıcıları hedefliyorsa, Google sitenizin o bölge için yapılan aramalarda nasıl gözükeceği hakkında bilgi verir ve bu bölgedeki aramalardaki sonuçlarda sıralamanızı iyileştirir.

Öncelikli alan adı: Webmaster’lar sitelerinin hangi isimle indexleneceğini belirleyebilir. Örneğin siz sitenizi http://www.örnek.com olarak belirlemişseniz ancak Google bunu http://örnek.com olarak buluyorsa, bunu http://www.örnek.com adresine yönlendirir.

URL Parametreleri: Google bilgilerinde sitenizin “sort=price” and “sessionid=2“gibi parametrelerini görebilirsiniz. Bu Google’ın sitenizi daha efektif şekilde taramasına yardımcı olur.

Tarama hızı: Google botlarının sitenizi ziyaret sıklığını değil, tarama hızını ifade eder.

Zararlı yazılım: Google sitenizde zararlı yazılım bulduğunda size bilgilendirir. Zararlı yazılımlar kötü bir kullanıcı deneyimi getirir ve sıralamanızı kötü oranda etkiler.

Tarama hataları: Googlebot, sitenizi tararken 404 gibi hatalar algılarsa, bunları rapor eder.

HTML Önerileri : Google, arama motoru dostu olmayan HTML elementleri belirler. İndexlenemeyen içerik, meta bilgi, başlık sorunları gibi içerikleri raporlar.

İnternette Sizin Siteniz

Arama motorlarının sağladığı istatiktikler SEOculara anahtar kelime gösterimleri, tıklanma başı oranları, aramalardaki en iyi sayfalar, link istatistikleri gibi. benzersiz bir içgörü sağlar.

Site Yapılandırması

Bu önemli kısım size site haritasını kaydetmeki robot.txt dosyalarını test etmek, sitelinks ayarlamak, websitenizi farklı bir domain’e taşıdığınızda değişiklikleri kaydetmek gibi özelliklerde yardımcı olur. Bu bölüm ayrıca bir önceki kısımda değindiğimiz ayarlari URL paramatreleri konularını da barındırır.

+1 İstatistikleri

Kullanıcılar içeriğinizi Google+ üzerinde +1’leyip paylaştığında bu arama sonuçlarında gösterilir. Bunun neden önemli olduğunu anlamak için Google+ ile ilgili şu videoyu izleyebilirsiniz. Google Webmaster Araçları da +1 paylaşımının önemini gösterir.

Labs

Webmaster Araçları içindeki Labs bölümü Google’ın test aşamasında olan ancak yine de webmaster’ların işine yarayabilecek bilgileri gösterir. Bunlardan en önemlisi, sitenizin kullanıcılara ne kadar hızlı veya yavaş yüklendiğini gösteren Site Performansı aracıdır.

Bing Webmaster Araçları bing-screenshot

Bing Webmaster Center

Site Genel Görünüm: Bing arama sonuçlarında sitenizin genel performansını gösterir. Tıklanma, gösterim, indexlenen sayfalar, taranan siteler gibi.

Tarama istatistikleri: Burada Bing’in sitenizin kaç sayfasını taradığını ve saptadığı hataları görebilirsiniz. Google Webmaster Araçları gibi Bing’in sonuçlarda site içeriğinizi daha iyi algılaması için site haritalarını kaydedebilirsiniz.

Index: Bu bölümde webmaster’lar Bing’in sayfalarını nasıl indexlediğini görebilir ve müdahale edebilir. Bing içerisinde, içeriğinizin nasıl organize olduğunu görebilir, URL kaydedebilir veya arama sonuçlarından URL silebilirsiniz, inbound linkleri keşfedebilir ve parameter ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

Trafik: Bing Webmaster Merkezi trafik bölümü Yahoo! ve Bing sonuçlarındaki gösterimler, tıklanmalar gibi raporları verir. Burada en ucuz maliyetle gelinebilecek en uygun yeri ve reklam satın aldıysanız hedeflediğiniz kelimeleri görebilirsiniz.

site-explorerMoz Open Site Explorer

Moz’un Open Site Explorer websiteniz ve linklerle ilgili değerli içgörü sağlar.

Güçlü link tespiti: Open Site Explorer hangi linklerin daha önemli olduğu ile ilgili inbound linkleri ve metriklerini sınıflandırır.

En güçlü linke sahip alan adını bulma: Sizin alan adınızla bağlantılı alan adlarını gösterir.

Link Metni Dağılım Analizi: Open Site Explorer, sizin sitenize verilen linklerde kişilerin kullandığı kelime dağılımını gösterir.

Başbaşa karşılaştırma görüntülemesi: Bu özellik, iki websitesinin neden biri diğerinden daha iyi sıralamada yer aldığını karşılaştırır.

Sosyal paylaşım istatistikleri: Herhangi bir URL’nin Facebook paylaşımları, beğenileri, tweetleri ve +1’lerini gösterir.

Arama motorları son dönemde webmasterlara arama sonuçlarını geliştirmeleri için çeşitli araçlar sunmuştur. Bu SEO için webmaster ve arama motoru ilişkisi açısından önemli bir adımdır. Arama motorları webmaster’ların yardımı ile belirli bir noktaya kadar gidebilir. Bu şimdi ve gelecekte de değişmeyecektir. Bu yüzden SEO’yu öğrenmeniz önemlidir.

Comments are closed.

23 Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmir, Türkiye