msgbartop
Arama Motoru Optimizasyonu SEO Hakkında
msgbarbottom

24 Dec 14 SEO Dostu Tasarım ve Gelişme Temelleri

Share on LinkedIn

Arama motorları içerikleri değerlendirmede sınırlıdırlar. Bir web sayfası size ve arama motoruna aynı şekilde gözükmeyebilir. Bu bölümde bir web sitesini arama motoru ve kullanıcılar için yapılandırma yollarını inceleyeceğiz. Arama motoru ve SEO dostu bir web sitesi için önemli olan bu bölümü web sitenizin yapılandırmasında görevli herkesle paylaşabilirsiniz.

Arama motorunda listelenmek için, en önemli içeriğiniz HTML text formatında yer almalı. Görseller, flash dosyalar, Java ve diğer metin harici içerikler arama motorları tarafından algılanmayabilir. İçeriğinizin arama motorunda listelendiğinden emin olmanın en kolay yolu HTML text kullanmanızdır. Ancak farklı görsel stilleri kullanmak isteyenler için daha gelişmiş yöntemler de mevcuttur:

  1. gif, jpg, png formatlarındaki görseller HTML içinde “alt attributes” olarak yer almalı ve arama motorları için metin tanımlamaları yapılmalıdır.
  2. Arama kutuları navigasyon ve taranabilir linklerle desteklenebilir.
  3. Flash veya Java plug-in içerikler sayfadaki metin içerikleri ile desteklenebilir.
  4. Video ve ses içeriklerinin transkriptlerinde yer alan kelimeler arama motorları tarafından indekslenebilir olmalı.

Arama motoru gibi görmek

Bazı websiteleri indekslenebilir içerik açısından problemlidir, bu yüzden birkaç kez kontrol etmek gerekir. Google’s cache, SEO-browser.com veya MozBar gibi araçlarla içeriğinizin arama motoru tarafından görülür olup olmadığını, indekslenip indekslenmediğini kontrol edebilirsiniz.

panda-comparison

 

Google cache özelliğini kullanarak, bir websitesinin arama motoruna nasıl gözüktüğünü görebiliriz. Görseldeki gibi bu internet sitesinin ana sayfasında tüm bu zengin içerik yer almıyor. Bu da arama motorunun sitedeki içerikleri yorumlamasını zorlaştırıyor.

monkey-comparison (1)

 

Siz de blogunuza tekrar göz atmayı isteyebilirsiniz 🙂

Google Cache ile görebildiğimiz üzere, bu sayfa çorak araziden başka bir şey değil. Sayfanın ne ile ilgili olduğuna dair bile bir bilgi yok. Site tamamen Flash ile oluşturulduğu için ne yazık ki arama motoru herhangi bir metin içeriği, oyunlara yönelik bağlantıları bile göremiyor. Herhangi bir HTML text olmadan, bu sayfa arama sıralamalarında yer almasıyla ilgili oldukça zorlanacaktır.

Sadece metin içeriği kontrol etmeksense, oluşturduğunuz sayfaların arama motorları tarafından görülür olup olmadığını SEO araçları ile kontrol etmenizde fayda vardır. Bu görsellere uygulanabileceği gibi aşağıda göreceğimiz üzere linklere de uygulanabilir.

Taranabilir Bağlantı Yapıları

Arama motorları listeleme yapmak için büyük anahtar kelime bazlı indeksleri ile içerikleri görmeye çalışırlar. Aynı zamanda içeriği görebilmek için arama motorlarının bağlantıları da görebilmesi gerekiyor.

Taranabilir bağlantı yapısı: Arama motorlarının websitesinin tüm sayfalarını bulabilmesi için önemlidir. Yüzlerce internet sitesi bağlantı yapılandırmalarında kritik hatalar yapmaktadırlar. Bu hatalar arama motorlarının içeriğe ulaşamamasına ve böylece sayfaların arama motoru indekslerinde listelenememesine neden olur. Aşağıda bu problemin nasıl oluştuğunu görebilirsiniz:

1a

 

Yukarıdaki örnekte, Google örümceği A sayfasına ulaştı ve B ve E sayfalarına giden bağlantıları gördü. Ancak C ve D sayfaları site için önemli olsa da, örümceğin bu sayfaları görebilmesi ve hatta var olduğunu bilmesi bile olanaksız. Çünkü bu sayfalara giden herhangi bir taranabilir bağlantı mevcut değil. Muhteşem bir içerik, iyi bir anahtar kelime hedeflemesi veya akıllı bir pazarlama anlayışı bile herhangi bir farka sebep olmayacaktır.

Bir Bağlantının Anatomisi

link-anatomy

 

Yukarıda görüldüğü gibi, “<a”etiketi bir bağlantının başlangıcını gösterir. Bağlantı etiketleri tıklanabilir alanda kullanıcıları diğer bir sayfaya yönlendiren görsel ve metin gibi şeyler içerebilirler. İşte bunlar internetin navigasyon elementi olan “hyperlink” yani köprülerdir.

Bağlantının gösterdiği yer tarayıcıya ve arama motoruna bağlantının nereye gideceğini anlatır. Bu örnekte URL http://www.jonwye.com is başvurulandır. Bağlantının kullanıcıların gördüğü kısmı SEO dünyasında “anchor text” olarak adlandırılır ve bağlantının nereye gideceğini anlatır. Örnekteki sayfa Jon Wye’nin Özel Tasarım Kemerleri ile ilgili olduğu “Jon Wye’s Custom Designed Belts” anchor text’I kullanılmıştır. </a> etiketi bağlantıyı kapatır ve sonrasında gelen kelimenin bağlantı özelliği taşımayacağını tanımlar.

Bu bağlantının en temel biçimidir ve arama motorları tarafından anlaşılabilir. Örümcekler bu linki arama motorlarının web’deki grafiklerine ekleyeceklerini, Google PageRank gibi sorgu bağımsız değişkenleri hesaplamalarda kullanacaklarını ve ilgili sayfadaki içeriği indeksleyeceğini bilirler.

Form ile girilen sayfalar

Eğer kullanıcıların içeriğe ulaşmak için çevrimiçi bir form doldurmalarını istiyorsanız, bu korumları sayfaları arama motorları görmeyebilirler. Formlar şifre ve gerekli anket içerebilirler. Arama motoru örümcekleri bu formları doldurmayacakları için, sitedeki içerik veya bağlantı arama motorları için görünmez olabilir.

Javascript Bağlantılar

Bağlantılar için Javascript kullanıyorsanız, arama motorlarının sayfanızı görmeyebilir veya içindeki embedded bağlantılara küçük bir ağırlık verebilir. Arama motorları örümceklerinin görebilmeleri için standart HTML bağlantılar Javascript ile değiştirilmelidir.

Meta robots veya robots.txt tarafından engellenmiş sayfalara yönlenen bağlantılar

Meta Robots etiketleri veya robots.txt dosyaları site sahibinin örümcekleri sayfadan uzak tutmasını sağlayabilir.

Frames or I-frames

Frame ve I-Frame bağlantıları teknik olarak crawl edilebilir ancak organizasyon ve takip açısından yapısal birtakım sorunlara neden olabilir. Arama motorlarının nasıl indeksleme yaptığı konusunda ileri teknik bilginiz yoksa bu tarz bağlantılarıdan uzak durmanızı öneririz.

Robotlar arama formu kullanmaz

Formlarla ilgili yukarıda uyarı yaptıysak da bu konuya da değinmeden edemeyeceğiz. Bazı webmaster’lar sitelerine arama kutusu koyduklarında , arama motorunun ziyaretçilerin aradığı sitedeki herşeyi bulabileceklerini sanırlar. Ancak, örümcekler içerik bulmak için çalışmazlar bu yüzden örümceklenmiş bağlantı sayfaya yönlendirmediği sürece milyonlarca sayfa erişilemez duvarların arkasında kalır.

Flas, java, ya da diğer plug-in’lerdeki bağlantılar

Yukarıda Panda sitesinde verdiğimiz örnek burada da aynı şekilde kullanılabilir. Birçok panda listelenmiş ve Panda sayfasına yönlenmiş olsa da, hiçbir örümcek sitenin bağlantı yapısından bunlara ulaşamaz ve böylece site arama motoru tarafından görülemez.

Yüzlerce ya da binlerce bağlantı içeren sayfalara yönlenen bağlantılar

Arama motorları sadece belirli bağlantıları crawl eder ve bu rakam sonsuz değildir. Bu kısıtlama, spam’I önlemek ve sıralamayı korumak için gereklidir. Yüzlerce link barındıran sayfalar tüm bu linklerin crawl edilmesi ve indekslenmesi açısından riskli durumdadır.

Tüm bu görünmez tehlikelerden uzak durursanız, temiz açık ve net crawl edilebilecek HTML bağlantılar ile sayfalarınızdaki içeriklere örümceklerin kolayca ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

nofollow

Rel=”nofollow” alttaki şekilde kullanılabilir:

<a href=”http://wwwseouzmani.com” rel=”nofollow”>Örnek Metin</a>

Linklere birçok özellik eklenebilir ancak rel=”nofollow” etiketi hariç hepsi arama motorları tarafından reddedilir eklenebilen birçok özellik mevcuttur, fakat hepsi arama motorları tarafından reddedilir, fakat rel=”nofollow” etiketi hariç. Bu şekilde arama motorlarına “bu linki ciddiye alma” diyebiliriz. Blog yorum linkleri, ziyaretçi defteri linkleri, spam programlarını önlemek için kullanılabilir. Arama motorları genelde bu tarz linkleri indekslemese de bazen indeksleyebilir.

Nofollow Linkler Zararlı Mı?

Dofollow linkler kadar değerli olmasa da bazen bu linkler de faydalı olabiliyor. Web sitenin dıştan gelen birçok nofollow linki var ise, bu web siteya faydalı olabiliyor. Hatta MozRank’a göre, yüksek değerli websitelerinin düşük değerli websitelerden daha fazla dıştan gelen “nofollow” linki olmaktadır.

Google

Google’a göre birçok durumda, nofollow linkler takip edilmiyor ve PageRank veya anchor metin üzerinde bir etki sağlamıyor. Ancak nofollow linkler bizim hedef linklerimizdeki grafikte bir düşüş sağlıyor. Nofollow linkler herhangi bir önem taşımıyor ve HTML metin olarak yorumlanıyor. Ancak bazı webmaster’lar Vikipedia gibi yüksek değerde websitelerinden nofollow link almanın bile güvenilirlik oranını arttıracağını düşünüyorlar.

Comments are closed.

23 Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmir, Türkiye