msgbartop
Arama Motoru Optimizasyonu SEO Hakkında
msgbarbottom

06 Mar 15 SEO’da Başarı Nasıl Ölçülür?

Share on LinkedIn

Eğer bir şeyi ölçümleyebiliyorsanız, onu geliştirebilirsiniz. Arama motoru optimizasyonunda, ölçümleme başarı için en kritik öğedir. Profesyonel seo uzmanları sıralama, referanslar, linkler gibi SEO stratejisini analiz edebilecek verileri takip ederler ve başarıya ulaşmak için bunların ışığında bir yol haritası belirlerler.

TAKİP ETMENİZ GEREKEN VERİLER

Her iş kendine özgü olsa da ve her websitesi için önemli olan farklı farklı metrikler osla da aşağıda değindiğimiz listedekiler evrenseldir diyebiliriz. SEO için kritik olan ölçümlerii aşağıda inceleyebilirsiniz:

1.Arama Motorundan Yönlendirilen Ziyaretlerin Payı stats-referrals

Her ay, siteniz için trafik kaynaklarını takip edin:

• Doğrudan navigasyon: Yer imleri, em-mail linkleri ve doğrudan gelen trafiği takip kodları olmadan inceleyin.

• Yönlendirme trafik: İnternetteki linkler veya takip ediebilir e-mail linkler, promosyonel ve marka kampanya linkleri

• Arama trafiği: Arama motorlarındaki sorgulardan gelen trafik. Yüzdeyi ve rakamları bilmek size zaman içindeki zayıf olan noktaları görmenizi sağlar. Örneğin trafiğin arttığını ancak düşük alakalı yönlendirme linklerinden geldiğini görüyorsanız heyecanlanmanıza gerek yok. Eğer arama motorlarından gelen trafik düştüyse o zaman başınız belada demektir. Pazarlama çalışmalarının gidişatını takip etmek için ve trafik kazanma çalışmalarını planlamak için bu veriyi takip etmeniz önemlidir.

2. Arama Motoru Yönlendirmeleri

ABD’de 3 büyük arama motoru tüm aramaların %95’ini sağlamaktadır: Googe ve Yahoo!-Bing. ABD dışındaki birçok ülkede ise ( Rusya ve Çin dışında) arama trafiğinin %80’i Google’dan sağlanmaktadır. Three major engines make up 95%+ of all search traffic in the US: Google and the Yahoo!-Bing alliance. For most countries outside the US, 80%+ of search traffic comes solely from Google (with a few notable exceptions including Russia and China). Arama motoru trafiğinizin hangi arama motorundan geldiğini ölçümlemek şu sebeplerden dolayı önemlidir:

Performans ve Pazar Payını Karşılaştırın: Tahmini pazar payı ile her bir arama motorunun katkısını karşılaştırın.

Görünürlük Kazanın: Eğer arama motoru trafiğiniz bir noktada önemli ölçüde düşüyorsa, bu durumu analiz etmeniz için her bir arama motorunun payını ölçmeniz önemlidir. Eğer diğerleri aynı kalıyorken Google’dan gelen trafik düşüyorsa bu arama motoruna yönelik yapılan SEO çalışmalarından dolayı olarak büyük ihtimalle bir ceza veya değer kaybetme söz konusudur.

Stratejik Değeri Ortaya Çıkarın: Yaptığınız SEO çalışmaları diğerlerinden daha fazla sadece bir arama motoruna yönelik pozitif etki edebilir. Örneğin gözlemlerimize göre daha iyi anahtar kelime kullanımı gibi sayfa içi taktikleri Google’dan daha fazla Bing ve Yahoo! sonuçlarına etki etmektedir. Ayrıca yüksek sayıda domain’den belirli anchor metin linkleri kazanmak Google üzerinde diğer arama motorlarına göre daha çok etki etmektedir. Eğer bir arama motorunda başarılı olabilecek taktikleri öğrenirseniz, çalışmalarınızı ne şekilde odaklayacağınıza da karar verebilirsiniz.

3. Bir arama motorundan belirli terim ve cümlelerden gelen ziyaretler stats-phrases

Trafik gönderen anahtar kelimeler de analizde önemli bir paya sahiptir. Anahtar kelimede değişen talepleri, belirli bir trafik getiren anahtar kelimeleri incelemeniz için bu ölçümleme oldukça önemlidir. Son 15 yılda arama trafiği oldukça artmıştır bu yüzden bu sayıdaki yaşanacak düşüş önemlidir. Yıl, ay veya gün olarak belirli zamanlarda talep gören anahtar kelimeleri ve sıralamalarını araştırın.

4. Arama Yapılan Kelime / Cümlelerin Dönüşüm Oranı

Örneğin sağdaki grafikte gelen ziyaretçilerin %5.80’i “SEO Tools” araması yaparak siteyi ziyaret etmiştir ve aynı ziyarette üye olmuştur. Bu anahtar kelimedeki dönüşüm oranı diğerlerine göre oldukça yüksektir. Bu bilgi ile aşağıdakileri yapabiliriz:

  1. Sıralama sonuçlarını kontrol ederek bu sitenin “SEO Tools” anahtar kelimesi için 4. sırada olduğunu görürüz. Bu sonuçtan sonra bu sıralamayı yükseltme çalışmaları yapılabilir.
  2. Bu ziyaretçilerin hangi sayfalarını ziyaret ettiğini görerek kullanıcı deneyimi iyileştirilebilir. Bu basit ölçümleme ile müşteriye dönüşen ziyaretçileri görebiliriz ve sıralama ile ziyaretçilerin zaman geçirdiği sayfalardaki kullanıcı deneyimini arttırma çalışmaları yapabiliriz. Anahtar kelime ile dönüşüm oranı ölçümlemesi önemli ancak yeterli değildir. Daha fazla inceleyerek dönüşüm oranının nerede başlayıp bittiğini ve siteniz için daha fazlasını görebilirsiniz.

stats-traffic5. Arama motorlarından gelen en az 1 ziyaret alan sayfa sayısı

Kaç sayfanın arama motorlarından trafik çektiğini ölçümlemek genel SEO performansını ölçümlemek için önemlidir. Bu sayıdan sitemizin kaç sayfasını arama motorunun indekslediği bilgisini öğrenebiliriz. Arama motoru trafiği alan sayfalar muhtemelen sürekli trafik alacaklardır. SEO kampanyalarından verim alabilmek için yukarıda değindiğimiz ölçümleri uygulamak önemlidir.

Comments are closed.

23 Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmir, Türkiye