msgbartop
Arama Motoru Optimizasyonu SEO Hakkında
msgbarbottom

23 Feb 15 SEO’da Spam’in Anlam, Önem ve Analizleri

Share on LinkedIn

Sayfa Düzeyinde Spam Analizleri santa

Arama motorları tek sayfalarda ve genel websitesinde spam analizleri yaparlar. Öncelikle URL düzeyinde manipulatif hareketleri nasıl değerlendirdiklerini inceleyeceğiz:

Anahtar Kelime Doldurma

Arama motorlarında sıralama elde etmek için yapılan en açık ve talihsiz spam yöntemidir. Yukarıda da tartıştığımız gibi bu yöntem zaman kaybından başka bir şey değildir.

Anahtar kelime ile dolu spam bir sayfayı taramak arama motorları açısından zor değildir. Bu konuda Google’ın bakışını Spam Takımı direktörünün blogundan bulabilirsiniz. SEO Tip: Avoid Keyword Stuffing.

Manipülatif Linkler

Görünürlüğü arttırma ve arama motorlarının link popülaritesini manipüle etmek için kullanılan yöntemdir. Arama motorlarının baş etmekte zorlandığı bir spam şeklidir çünkü farklı şekillerde olabilir. Manipülatif linklerden bazıları:

 • Karşılıklı link değişim programları: Link popülraitesini arttırmak için siteler link sayfası oluşturur ve karşılıklı farklı sitelere linkler verirler. Bu yöntem genelde belirli bir şekilde yapıldığı için arama motorları tarafından kolayca algılanabilir.
 • Link şemaları: “Link farms” ve “link networks” gibi link pppüleritesi kazanmak için sahte veya düşük değerde websitelerinin oluşturulmasıdır. Arama motorları site kurulumları, link overlap gibi farklı yöntemlerle link şeması taktikleri ile baş etmeye çalışırlar.
 • Paralı linkler: Sıralamada yükselmek için farklı site ve sayfalardan parayla link satın alma işlemidir. Bu bazen geniş link satıcı ve alıcı ağları içerir ancak arama motorları bunları durdurmak için çalışmaktadır.
 • Düşük kalitede rehber linkleri: Birçok SEO alanında sıkça kullanılan bir manipüle yöntemidir. Bu yöntem için birçok rehber vardır ve kendilerini farklı başarı dereceleri sağladıkları için meşrulaştırılar. Google genelde PageRank Score’unu düşürerek bu sitelere ceza verir.

Bunların dışında da arama motorlarının tanımladığı birçok manipüle link inşası yöntemi vardır. Yeni spam sistemleri ortaya çıktıkça, mühendisler bunlarla savaşmak için yeni algoritmalar geliştirmeye devam edecektir.

Gizleme Sistemi

Arama motoru kılavuzlarının temel ilkelerinden biri insanlara gösterilen içeriklerin motor tarayıcılarına da aynı şekilde gösterilmesidir. Yani HTML kod içine ziyaretçilerin göremeyeceği bir metin gizlemeyin.

Bu şekilde bir durumla karşılaşan arama motorları bunu “cloaking” yani gizlemeye sistemi olarak algılar ve bu sayfaları sıralama sonuçlarında göstermekten kaçınır. Gizleme birçok farklı yöntem ve şekilde yapılabilir. Bazı durumlarda arama motorları bu şekilde olan sayfalara geçit verebilir, bunun nedeni bu sayfaların pozitif kullanıcı tecrübesi içermeleridir.

Düşük Değerli Sayfalar

Web spam olarak düşünülmese de, arama motorları sayfaların özgün içerik sağlayıp sağlamadığına ve arayan kullanıcılara istedikleri değerli içeriği verip vermediğine bakar. Filtrelenen sayfaların çoğu kopya içerik sahibi olan sayfalardır. Arama motorları bu sayfaları içermeye karşıdır ve bu şekilde olan düşük değerli sayfaları görmek için çeşitli içerik, link analizi ve algoritmalar uygulamaktadırlar.

Google, 2011 Panda güncellemesi ile web’deki düşük kalitede içeriği azaltma amacı için agresif adımlar attı ve atmaya da devam ediyor.

locknessDOMAIN Düzeyinde Spam Analizleri

Spam için sayfaları taramanın yanında arama motorları root domain’ler ya da subdomainler düzeyinde de analizler yapmakta ve bazılarını spam olarak işaretleyebilmektedir.

Link Uygulamaları

Sayfalarda olduğu gibi, arama motorları bir websitesine giden linklerin çeşit ve kalitelerini de monitor ederler. Manipülatif aktivitelerde bulunan siteler aramalardan gelen trafik kaybı veya indexlenmekten ban’lanmakla karşılaşabilirler. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye şu makaleden ulaşabilirsiniz.

Güvenilirlik

Güvenilir statüsü kazanan siteler, bu statüye sahip olmayan sitelere göre farklı şekilde davranışla karşılaşırlar. SEO’lar büyük marka ya da yüksek derece önemli sitelere göre, yeni ve bağımsız sitelere karşı uygulanan çifte standarttan söz ederler. Arama motorlarına göre güven domaininizin kazandığı linklerle alakalıdır. Eğer kişisel blogunuzda düşük kalitede, özgün olmayan içerik yayınlarsanız, spam rehberlerinden link satın alırsanız sıralama problem yaşamanız olasıdır. Ancak Wikipedia ile aynı içeriği hatta aynı linklerle paylaşırsanız iyi sıralamalara sahip olabilirsiniz. İşte bu durum domain güven ve otoritesinin gücünden ileri gelir.

Ayrıca inbound linklerle de güven kazanılabilir. Eğer siteniz yüzlerce yüksek kaliteli siteden ( cnn.com, metu.edu gibi ) link kazandıysa çok az kopya içerik ve birkaç şüpheli link görmezden gelinebilir.

İçerik Değeri

Gördüğümüz gibi sayfanın değeri özgünlüğe, kullanıcı deneyimine ve tüm domainin değerine göre değerlendirilir. Özgün olmayan, değersiz içerik sunan siteler on and off-page SEO çalışması iyi bir şekilde yapılsa bile sıralamada yer bulmakta zorlanır. Arama motorları binlerce Wikipedia kopyası içerikle indexlerini dolduran siteler istemezler bu yüzden bunu önlemek için algoritmik kullanıp manüel kontroller yaparlar.

Arama motorları düzenli olarak kendi sonuçlarının efektif olup olmadığını değerlendirirler. Kullanıcıların sonuca ne zaman tıkladıklarını, ne kadar sürede geri tuşuna bastıklarını ve başka bir sonuç denediklerini ölçerler. Böylece sundukları sonuç ile kullanıcının beklentisinin uyuşup uyuşmadığını belirlerler.

Bir sorguda yalnızca sıralamada yer almak yeterli değildir. Bir kez sıra kazandığınızda bunu tekrar tekrar kanıtlamanız gerekir.

Bu Zamana Kadar Kötü Olup Olmadığınızı Nasıl Bileceksiniz?

Sayfa veya sitenizin penalty alıp almadığını bilmek zor olabilir. Bazen arama motoru algoritmaları değişir, veya siz sayfanıza negatif etki edecek bir değişiklik yapmış olabilirsiniz. Or maybe you changed something on your site that negatively impacted your rankings. Ceza aldığınızı varsaymadan önce aşağıdakilere göz atabilirsiniz:

1- Çizgi çekin

Aşağıdaki listeye göz attıktan sonra bir sonraki akış şemasına göz atın.

Hatalar

Sitenizde bulunan taramayı engelleyen veya önüne geçen hatalar Google’s Webmaster Tools bunun için iyi bir araçtır.

Değişiklikler

Sayfa veya sitenizdeki değişiklikler arama motorunun içeriğinizi nasıl gördüğünü değiştirmiş olabilir.

Benzerlik

Benzer backlink profili olan sitelerin de sıralamaları düşmüş mü kontrol edin. Arama motorları algoritma güncellemesi yaptığında, link değerlemesi ve önemi sıralama değişikliklerine neden olabilir.

Kopya İçerik

Modern websiteleri kopya içerik problemi ile doludur.; özellikle büyük ölçekli olduklarında.

2- Akış Şemasını Takip Edin

Bu şema süreci her durumda çalışmasa da, bu mantık bize spam cezalarını tanımlamak açısından yardımcı olabilir. Google’ın bu sayfası, bu konuda daha fazla yardımcı olabilir.

penalty-flowchart-small-page-9

Cezaları Kaldırtma

Arama motorları tarafından tekrar gözden geçirilmesini talep etmek ya da yeniden dahil olma isteği genelde uzun, zor ve başarısız bir süreçtir. Durumunuzun ne olduğu ile ilgili çok nadiren bir geri dönüş alırsınız. Ancak siteniz cezalandırıldığında ya da ban’landığında ne yapmanız gerektiğini bilmek önemlidir.

 1. Eğer hala yapmadıysanız sitenizi Webmaster Araçları hizmetlerine kayıt edin. (Google ve Bing). Bu kayıt ekstra bir güven ve siteniz ile arama motoru takımları arasında iletişim kurmayı sağlar.
 2. Webmaster Araçları hesabınızdaki veriyi etraflıca gözden geçirdiğinize emin olun; çalışmayan kırık sayfalar, server, tarama hataları, uyarılar, spam uyarı mesajları gibi… Sıklıkla penaltyya neden olan konu ulaşılabilir konulardır.
 3. Tekrar gözden geçirilme / dahil edilme isteklerinizi açık formlardansa arama motorunun Webmaster Araçları üzerinen gönderin. Bu şekilde bir gönderim yine güven ve geri bildirim alma şansınızı arttırır.
 4. Tam açıklama dikkate alınmak için kritiktir. Kazandığınız linkler, nasıl aldığınız, onları size kimin sattığı gibi… Arama motorları, özellikle Google bu gibi detayları algoritmalarını geliştirmek için istemektedir. Ayrıca genellikle sizi güvenilmez, sahtekar olarak görme eğilimindedirler. Ve büyük ihtimalle size cevap vermeyeceklerdir.
 5. Yapabildiğiniz her şeyi silin ya da onarın. Eğer kötü linkler edindiyseniz, onları yok etmeye çalışın. Kendi siteniz için herhangi bir manipülasyon yaptıysanız, herhangi bir talep yapmadan önce onlardan kurtulun.
 6. Beklemeye hazır olun. Geri dönüşler haftalar, aylar alabilir. Tekrar dahil edilme ise gerçekleşirse uzun bir süreçtir. Her hafta yüzlerce hatta binlerce site cezalandırılmaktadır, bu yüzden ne kadar çok talep olduğunu hayal edebilirsiniz.
 7. Eğer büyük ve güçlü bir markayı temsil ediyorsanız, tekrar dahil edilme bireysel olarak katılacağınız bir toplantı ya da konferans sayesinde hızlanabilir. Farklı motorlardan mühendisler birçok konferansa katılım göstermektedirler (SMXSESPubcon) Tekrar dahil olma, bu konferanslara giriş ücretine değecektir.

Cezanın kaldırılmasının arama motorlarının yükümlülük ya da sorumluluğu olmadığını farkında olun. Yasal olarak, bir sayfa veya siteyi dahil etme ya da reddetme hakları vardır. Dahil edilme bir hak değil, bir ayrıcalıktır. Bu yüzden dikkatli olun ve şüpheli olduğunuz SEO tekniklerini uygulamayın.

Comments are closed.

23 Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmir, Türkiye